Szklane domy

No więc… Dawno temu obiecałam sobie, że z aparatem fotograficznym dotrę do każdego ciekawego zakątka Manchesteru. Przysłowiowe „później” zadziałało bezbłędnie i przerwy w tych spacerach po Manchesterze liczą się już w latach. Wczoraj podjęłam kolejną próbę, biorąc na celownik miejsce, do którego trafiłam przypadkiem , spiesząc obejrzeć film Zimna Wojna. Tak na marginesie, polecam ten obraz każdemu. A wracając do tematu, tuż przed kinem zauważyłam ni mniej, ni więcej tylko pomnik Feliksa Engelsa. Okazały, z rosyjskimi bukwami na cokole. Niemożliwe? A jednak. Sprawdziłam w internecie, bo może ja mam przewidzenia. A otóż nie.

Jak podają angielskie gazety, po147 latach Fryderyk Engels wrócił do Manchesteru. W ramach Manchester International Festival 2017 przywieziono z Ukrainy pocięty tam pomnik Engelsa, odrestaurowano i w lipcu zeszłego roku postawiono w centrum Manchesteru. Dwa światy, inne doświadczenia i to, co mnie szokuje, dla obywateli tego pięknego kraju nie jest niczym nadzwyczajnym. Że zacytuję za Manchester Evening News „The image of the iconic socialist thinker has been installed in Tony Wilson Place, next to HOME, after trekking across Europe to be part of the closing show”

Kultowy socjalistyczny myśliciel – no cóż, jest w tym jakaś prawda, może tylko ja się urodziłam i wychowałam w niewłaściwym miejscu na ziemi.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s