Indywidualista w kratkę

Little Moreton Hall to doskonały przykład budowli w stylu Tudorów. W 1504 roku postawił go  William Moreton I. Na przestrzeni wieków kolejni spadkobiercy rozbudowywali dom do stanu, w jakim znajdujemy go dziś.

Od 1938 roku posiadłość należy do National Trust, który sprawuje nad nim pieczę, konserwując i przeprowadzając konieczne remonty. Budynek ma konstrukcję słupowo-ryglową, inaczej zwaną szachulcową.  Bielone ściany, poprzecinane kratownicą ułożonych w ukośne zastrzały belek, ciemnych od dziegciu i lat, które w nich śpią.

Mówi się czasem o szachulcach, że to „indywidualiści w kratkę” – za sprawą rzeczonej kratownicy. Mają niezaprzeczalny wdzięk, przyciągają wzrok, roztaczają aurę tajemniczości. Estetycznie – jedyne w swoim rodzaju, niosą znak swego czasu i jednocześnie świadectwo kultury materialnej regionu. Przetrwały wieki, jakby wbrew prawom newtonowskiej fizyki – patrząc na ażurowe ściany ma się wrażenie, że pierwszy silny wiatr je złoży jak domek z kart.

Kiedy trzymałam aparat w ręku, próbując złapać jak najlepsze ujęcia, gdzieś na tęczowych peryferiach kadru, jak za mgłą, przewijały się mgliste – boć to Anglia przecież – postaci z tamtej epoki, kiedy dom rósł w kolebce rusztować.

Dosyć słów, pora na obrazy. Niech mówią za siebie. Każdy usłyszy coś innego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s