Scotch Bob – człowiek w sercu dębu

Pomniki stawiamy tym, którzy albo za wielką sprawę zginęli, albo wielkiej sprawie służyli. Znani z encyklopedii, almanachów i historycznych tomów. Pomniki sław sportu, nauki, sztuki dawnej i współczesnej. Stoją w parkach, na reprezentacyjnych ulicach i punktach miast. Cieszą się nieustającą atencją gołębi, robią za tło pozowanych fotografii z wycieczek, które migiem wrzucamy nie do albumu, tylko do sieci, żeby nazbierały lajków.  Kiedyś lajków nie było, a zwykły człowiek mógł co najwyżej zasłużyć się sąsiadom, a jego sława kończyła się trzy ulice dalej.

Tym większym wzruszeniem napełnił mnie widok pomnika, który postawiono takiemu zwyczajnemu człowiekowi. Niezwykłemu, bo swoim sercem i miłością do ludzi zaskarbił sobie sympatie mieszkańców Cheadle na przełomie XIX i XX wieku

Powoził konnym zaprzęgiem ciągnącym pradziadka dzisiejszych autobusów. Siedząc na koźle, pozdrawiał przechodniów, machając do nich swoim bacikiem.

 Bob Scotch, jak Wojak Szwejk, niczym heroicznym w historii miasta się nie zapisał, nie zginał na wojnie, nie uratował nikogo z pożaru. A jednak pamięć o jego pogodnym uśmiechu przetrwała i poruszyła serce artysty, który wywołał Boba z zaświatów, by mu w pniu dębu wyciąć przepiękny portret. Portret jak sam Bob Scotch, ciepły i pogodny, aż by się go chciało objąć. Ech, jakże nam potrzeba takich ludzi dziś, w świecie pędzącym za własnym ogonem. Żaden zaprzęg by za nim nie nadążył. Ja tez nie nadążam zresztą, wole czasem pójść pod prąd tej rzeki. Spotykać  zwyczajnych niezwyczajnych.

Takich jak ten, rozsypujący wokół swego powozu uśmiechy, które odbite jak iskry od bruku, zapalały ludziom serca.

* https://www.geograph.org.uk/photo/4560596

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s