Gawthorpe Hall

Gawthorpe Hall. Perła epoki elżbietańskiej. Doskonale zachowana posiadłość z rozległym parkiem i ogrodem położona w Lancashire. Jej centralnym punktem jest obudowana wokół powstałej w XIV w wieży warownej, okazała rezydencja, eufemistycznie zwana w swoich czasach domem wiejskim. Kto oglądał Rozważną i Romantyczną, pewnie uniósł brwi ze zdziwienia, kiedy po śmierci głowy rodziny, trzy siostry wraz z matką muszą przeprowadzić się z pałacu do domku wiejskiego, a tu okazuje się, że ten „domek” to też pałac, tylko odrobinę mniejszy. Całość wrzucona w otulinę 16 hektarów lasu. 

Posiadłość pozostaje pod szczodrą i pieczołowitą kuratelą National Trust. Wnętrza to realistycznie urządzona ilustracja życia rodziny Kay-Shuttleworth, która rezydowała tu za panowania królowej Wiktorii. Dekoracje, meble, przedmioty codziennego użytku, kolekcja ubiorów – wszystko to sprawia wrażenie, jakby za chwilę do państwa mieli zjechać goście. Stół przygotowany, brakuje tylko lokaja czekającego z karafką cherry na skinienie patrona. 

Powiedzieć, że Gawthorpe Hall to dom z widokiem, to nic nie powiedzieć, zważywszy, że architekt zaprojektował w nim aż 200 okien. W ogrodzie, przystrzyżonym i wypielęgnowanym, czekają na gości krasnale. Nie tak odważne jak te z niemieckich ogródków przydomowych, za to równie sympatyczne. 

Warto przyjechać, warto zobaczyć. Polecam.

4 Comments

  1. MLA

    Na pewno ciekawe miejsce, pięknie by tam było pomieszkać, najlepiej przenosząc się w czasie do epoki, w której dzisiejsza ekspozycja była po prostu częścią codzienności lokatorów i ich służby, bo przecież sami sobie tych talerzy na stole nie układali :). Krasnale chyba jednak poszłyby do charity shopu, jeśli chodzi o mnie :). Ciekawe, dobre zdjęcia, szkoda, że jestem tak daleko. Z przyjemnością przeszedłbym się po tym „wiejskim domku” 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s