Sukiennice w Halifax

Palcem po mapie przypadkowo trafiłam na widok z ulicy Piece Hall w Halifax. Na oko angielska odmiana sukiennic, w luźnym tłumaczeniu sala kawałków. Ludzie…. Zamknęłam mapę i otworzyłam Wikipedię. No i co? Sukiennice jak obszył 😊
Piece Hall został zbudowany jako hala sukiennicza dla tkaczy ręcznych, aby sprzedawali „kawałki” wełnianego sukna, które wyprodukowali.  Hala powstała „w celu deponowania i wystawiania na sprzedaż wyrobów czesankowych i wełnianych produkowanych w tym mieście i okolicy”
Co prawda historia krakowskich Sukiennic rozpoczyna się w 1257 roku, a te z Halifaxu otwarto w 1779 roku, ale obie budowle mają sporo wspólnych cech architektonicznych. Mają też jedyny i niepowtarzalny urok, oraz ducha epoki.
Piece Hall zapisano na liście dziedzictwa narodowego Anglii jako zabytkowy budynek klasy I. Jest też atrakcją turystyczną i miejscem wydarzeń kulturalnych.
Zapraszam.

3 Comments

 1. Ameldar

  Bardzo ciekawy obiekt, tym ciekawszy, że na planie kwadratu lub prostokąta, podczas gdy giełdy zbożowe na przykład miały z reguły plan okręgu lub owalu. Mówimy o Anglii oczywiście. Skojarzenie z Sukiennicami nasuwa się niemal samoistnie, jednak czy istnieje między tymi dwoma przykładami architektury „handlowej” związek stylowy, to już pewnie kwestia głębszego wejrzenia w ich historię. Ciekawe zdjęcia, dużą wartość poznawcza.

  Polubienie

  1. https://ulachlebinska.com

   Piece Hall w Halifax wybudowano jako obiekt przeznaczony do składowania i handlu materiałami włókienniczymi. Podobnie jak Sukiennice w Krakowie. Ale na pewno różnica 500 lat w czasie, kiedy te obiekty powstawały sprawia, że stylowo obie te budowle się różnią. Co nie przeszkadza, żeby miały ten jedyny i niepowtarzalny klimat. Właśnie czastuję na dzień bez deszczu, żeby wrócić do Halifaxu 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s